ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Ο Ανδρέας Χατζηελευθερίου και η Αντωνία Κούτα οι πρώτοι πρωταθλητές του 2019

Ολοκληρώθηκαν χθες 8/1/2019 το 22ο Πανελλήνιο Ατομικό Πρωτάθλημα Εφήβων και το 21ο Πανελλήνιο Ατομικό  Πρωτάθλημα Νεανίδων μέχρι 18 ετών.

Τα πρωταθλήματα διεξήχθησαν από 2 έως 8 Ιανουαρίου στο Ρέθυμνο, στην αίθουσα του ξενοδοχείου “Αχίλλειον Παλλάς” με συν-διοργανωτές  τον Σκακιστικό Όμιλο Ρεθύμνου,  τον Δήμο Ρεθύμνου και την Περιφερειακή Ενότητα Ρεθύμνου.

Πρωταθλητής στους εφήβους αναδείχθηκε ο Ανδρέας Χατζηελευθερίου που τερμάτισε αήττητος με 7,5 βαθμούς σε 9 αγώνες. Στις επόμενες θέσεις ισοβάθμησαν 2 αθλητές με 6,5 βαθμούς. Μετά την άρση της ισοβαθμίας 2ος αναδείχθηκε ο Μιχάλης Τριανταφυλλίδης και 3ος ο Γιώργος Αλεξάκης.

Στις νεάνιδες πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η Αντωνία Κούτα με 5,5 βαθμούς σε 7 αγώνες. Στις θέσεις 2-3 ισοβάθμησαν η Μπέττυ Άννα Στρατή και η Φιλίππα Χατζηιωαννίδη με 5 βαθμούς.  Σύμφωνα με τα κριτήρια ισοβαθμίας τη 2η θέση πήρε η Μπέττυ Άννα Στρατή.

Για να δείτε τα αποτελέσματα και την τελική κατάταξη των πρωταθλημάτων πατήστε εδώ.