ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Γιώργος Μήτσης και Μαρίνα Μακροπούλου οι Πρωταθλητές Ελλάδος 2022

Με Πρωταθλητή Ελλάδος τον 20χρονο Γιώργο Μήτση και Πρωταθλήτρια Ελλάδος τη WGM Μαρίνα Μακροπούλου, σε ισοβαθμία με την Τόνια Χριστοδουλάκη, ολοκληρώθηκαν στην Αθήνα, την Κυριακή 11 Δεκεμβρίου, τα Ατομικά Πρωταθλήματα Ελλάδος.

Στο Open -που συνήθως ονομάζεται Πρωτάθλημα Ανδρών- είχαμε την 71η διοργάνωση και η τελική βαθμολογία ήταν:

1ος: Γιώργος Μήτσης (Πανιώνιος Γ.Σ., elo FIDE 2365) 7 βαθμοί σε 9 αγώνες

2ος – 3ος : FM Νίκος Κούτλας (Σ.Ο. Καβάλας, 2267) και

GM Σπύρος Σκέμπρης (ΣΠΖ Κέρκυρας, 2381), από 5½ β.

4ος – 5ος : IM Δημήτρης Αλεξάκης jr. (Πειραϊκός Ο.Σ., 2486) και

FM Πέτρος Τριμίτζιος (Σ.Σ. Λάρισας, 2358), από 5 β.

6ος – 7ος : FM Κώστας Μαρκίδης (ΜΓΣ «Εθνικός» Αλεξανδρούπολης, 2290) και

FM Χρήστος Αλεξιάδης (Σκακ. Επικοινωνία Ηρακλείου Αττικής, 2342), 4½ β.

8ος: IM Κώστας Μουτούσης (ΑΣΟ Αιγίου, 2392), 3½ β.

9ος: Σπύρος Ναούμ (ΣΑ Χανίων, 2352), 3 β.

10ος: Χρήστος Μαρινάκης (Α.Ο. «Κύδων» Χανίων, 2118), 1½ β.

Η κατάταξη στις ισοβαθμίες έγινε με τα κριτήρια:

1) Το αποτέλεσμα μεταξύ των ισοβάθμων

2) Μεγαλύτερος αριθμός νικών

3) Συντελεστής Sonneborn-Berger

Παρά την απουσία σημαντικών παικτών [όπως οι GMs και μέλη της Εθνικής Ομάδας Γιάννης Παπαϊωάννου, Χριστόδουλος Μπανίκας, Δημήτρης και Θάνος Μαστροβασίλης, Νικόλας Θεοδώρου, Στέλιος Χαλκιάς, Γιάννης Νικολαΐδης, Αντώνης Παυλίδης, Ανδρέας Κελίρης αλλά και ισχυρότατοι παίκτες της νέας γενιάς όπως οι IMs Σταμάτης Κούρκουλος-Αρδίτης και ο Ευγένιος Ιωαννίδης] είχαμε ένα πολύ ενδιαφέρον και μαχητικό πρωτάθλημα!

Πολλά συγχαρητήρια στον 20χρονο Γιώργο Μήτση, που αναδείχθηκε άξιος Πρωταθλητής Ελλάδος! Ήταν ο μόνος αήττητος παίκτης του πρωταθλήματος -σημείωσε 5 νίκες και 4 ισοπαλίες σε 9 παρτίδες- , είχε απόδοση elo 2550+ και προηγείτο σταθερά, από τον 1ο γύρο!

Πολύ καλή εμφάνιση και για τον 16χρονο Νίκο Κούτλα, από τις Φέρες Έβρου, που είχε απόδοση ~ 2425 στην 1η του συμμετοχή σε Πρωτάθλημα Ελλάδος. Μαζί του, στη 2η και 3η θέση ισοβάθμησε ο βετεράνος GM Σπύρος Σκέμπρης, που έχει ήδη κατακτήσει τέσσερα Πρωταθλήματα Ελλάδος, τα χρόνια 1981, 1984, 1989 & 1993!

Αισιόδοξα είχαν ξεκινήσει και οι IM Δημήτρης Αλεξάκης jr. και FM Πέτρος Τριμίτζιος που όμως δεν είχαν καλό “φίνις”. Είναι και οι δυο νεαροί και εξελίξιμοι παίκτες και έχουν λαμπρό μέλλον μπροστά τους!

Στο 44ο Πρωτάθλημα Ελλάδος Γυναικών, η τελική κατάταξη ήταν:

1η – 2η: Μαρίνα Μακροπούλου (Ν.Ο. «Ποσειδών» Καλαμάτας, elo FIDE 2130) και

Τόνια Χριστοδουλάκη (Ο.Α. Χανίων, 2063), 7 βαθμοί σε 10 αγώνες

3η : Μάγδα Μιχαηλίδου («Πνεύμαθλον» Καβάλας, 1815), 6 βαθμοί

4η – 5η: WFM Ευανθία Μάκκα (Πανελλήνιος Γ.Σ., 2008) και

WIM Ιουλία Μάκκα (Πανελλήνιος Γ.Σ., 1952), από 5½ β.

6η – 8η: Κωνσταντίνα Ανδρώνη (ΣΑΣ Κορωπίου, 1964),

Κατερίνα-Αργυρώ Γκουτζούκη (Ευβοϊκή Ε.Σ., 1618),

Άννα-Μαρία Δρακάκη (Ε.Σ. Καλαμαριάς, 1956), από 5 β.

9η : Ελεάννα Ρ. Δελή (Σ.Ο. Αθηνών, 1718), 3½ β.

10 η : Δήμητρα Αμοιρίδου (Α.Σ. «Άρης» Θεσσαλονίκης, 1871), 3 β.

11 η : Παναγιώτα Κιούση («Φυσιολάτρης» Νίκαιας, 1818), 2½ β.

Είχαμε και εδώ ένα ενδιαφέρον Πρωτάθλημα, επίσης με σημαντικές απουσίες [δεν συμμετείχαν τα μέλη της Εθνικής Ομάδας WGM Σταυρούλα Τσολακίδου, WIMs Αναστασία Αβραμίδου και Κατερίνα Παυλίδου και η WFM Χαριτωμένη Μαρκαντωνάκη], αλλά και υψηλό αγωνιστικό ενδιαφέρον και αρκετές ανατροπές!

Τελικά, τον τίτλο κατέκτησε -για 9η φορά στην καριέρα της!- η WGM Μαρίνα Μακροπούλου, που ισοβάθμησε με την Τόνια Χριστοδουλάκη, αλλά είχε κερδίσει τη μεταξύ τους παρτίδα (1ο κριτήριο ισοβαθμίας). Το χάλκινο μετάλλιο πήρε η 19χρονη Μάγδα Μιχαηλίδου από την Καβάλα, ενώ στην 4η και 5η θέση ισοβάθμησαν οι αδελφές Ευανθία και Ιουλία Μάκκα.

Άτυχη υπήρξε η 17χρονη Παναγιώτα Κιούση, που ασθένησε στο ξεκίνημα του τουρνουά και έχασε χωρίς αγώνα τις δυο πρώτες της παρτίδες.

Τους αγώνες διαιτήτευσαν οι FIDE arbiters Γιάννης Λίτσας και Σπύρος Πέτσας, ενώ Διευθυντής Αγώνων ήταν ο Τάσος Δημακάκος.

Με την παρουσία τους τίμησαν τα πρωταθλήματα ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του Σύριζα – ΠΣ Πάνος Σκουρλέτης και το μέλος της Κεντρικής του Επιτροπής Αλεξάνδρα Θαλασσινού.

Αναλυτικά αποτελέσματα στις σελίδες https://chess-results.com/tnr702899.aspx?lan=1&art=1&fed=GRE&turdet=YES και https://chess-results.com/tnr702900.aspx?lan=1&art=1&fed=GRE&turdet=YES , ενώ οι παρτίδες των τουρνουά υπάρχουν στην ελληνική βάση http://www.greekbase.gr/

H Τελετή Λήξης έγινε το απόγευμα της Κυριακής 11 Δεκεμβρίου, με την παρουσία των:

Χάρη Μαμουλάκη, βουλευτή Ηρακλείου Κρήτης του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ

Γιάννη Μελά, βουλευτή Α’ περιφέρειας Πειραιά της ΝΔ.

Κύπελλα και μετάλλια στους 1ο – 3ο νικητή και 1η – 3η νικήτρια έδωσαν οι προαναφερόμενοι βουλευτές, ο Πρόεδρος της ΕΣΟ Στάθης Ευσταθόπουλος και ο Ταμίας της ΕΣΟ Σπύρος Ιλαντζής.

Συγχαρητήρια σε όλους, νικητές, νικήτριες, συμμετέχοντες και συμμετέχουσες!