Αρχείο Δημοσιεύσεων

Αιτήματα Αθλητών

ΕΦΥΓΕ Ο ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΚΟΚΚΟΡΗΣ

Την περασμένη Κυριακή έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 59 ετών o ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΚΟΚΚΟΡΗΣ. Σκακιστής του ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ Γ.Σ., με συνεχή αγωνιστική δράση επί 43 χρόνια και μέχρι πρόσφατα. Υπήρξε ρομαντικός λάτρης του σκακιού, μαχητικός, πάντα πρόθυμος και συνεπής.

Ο τελευταίος αποχαιρετισμός θα γίνει την Τετάρτη στις 3:30 μμ στο Κοιμητήριο του Κόκκινου Μύλου

ΕΓΚΡΙΣΗ ΜΕΤΑΓΡΑΦΩΝ

Η  ΕΣΟ  ανακοινώνει την έγκριση της αίτησης μεταγραφής των:

  • ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ (ΑΓΜ 45460) από τον ΣΦΓΤ Δράμας στην Ένωση Σκακιστών Δράμας
  • ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (ΑΓΜ 45459) από τον ΣΦΓΤ Δράμας στην Ένωση Σκακιστών Δράμας
  • ΕΥΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ (ΑΓΜ 779) από τον ΣΦΟ Πειραιά «Ο ΚΡΥΣΤΑΛΛΗΣ» στον ΣΟ Ηρακλείου

ΣΧΟΛΗ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ – ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΕΩΝ

Μετά από σχετικό αίτημα της Ελληνικής Σκακιστικής Ομοσπονδίας και προκειμένου να καταστεί δυνατή η επιτυχής κατάθεση των δικαιολογητικών, η Επιτροπή Διοίκησης της Σχολής συνεδρίασε στις 9/10/2017 και αποφάσισε την παράταση της καταληκτικής ημερομηνίας για την υποβολή των αιτήσεων των ενδιαφερομένων έως και 27/10/2017. ( Αναγραφόμενη ημερομηνία αποστολής ή κατάθεση αυτοπροσώπως).

Για να δείτε όλες τις σχετικές πληροφορίες που αφορούν την υποβολή αιτήσεων πατήστε εδώ.

ΕΓΚΡΙΣΗ ΜΕΤΑΓΡΑΦΗΣ

Η ΕΣΟ ανακοινώνει την έγκριση της αίτησης μεταγραφής της ΚΟΥΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ-ΓΕΩΡΓΙΑΣ (ΑΓΜ 29871) από τον ΣΟ ΠΥΡΓΟΥ στην ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΠΥΡΓΟΥ.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΑΤΟΜΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ RAPID ΚΑΙ BLITZ 2017

Τα φετινά πανελλήνια ατομικά ανοιχτά πρωταθλήματα Rapid και Blitz θα ενσωματωθούν αντίστοιχα στο 10ο Διεθνές Φεστιβάλ Σκακιού Rapid και στο 6ο Διεθνές Φεστιβάλ Σκακιού Blitz, που θα διεξαχθούν στη Θεσσαλονίκη στο ξενοδοχείο «Φιλίππειον» από 27 έως 29/10/2017 με συνδιοργανωτή τον ΣΣ Πεύκων και την ΕΣΣ Θεσσαλονίκης – Χαλκιδικής.

 

Οι σχετικές προκηρύξεις:

10ο Διεθνές Φεστιβάλ Σκακιού Rapid

6ο Διεθνές Φεστιβάλ Σκακιού Blitz

.

ΑΘΗΝΑ 5.10.2017 ΔΕΛΤΙΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ

Η ΕΣΟ έδωσε στη δημοσιότητα το ενημερωτικό δελτίο της συνεδρίασης του ΔΣ που έγινε στις 30.09.2017. Για να το διαβάσετε πατήστε εδώ.

ΑΘΗΝΑ 5.10.2017 ΔΕΛΤΙΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ

                                                                                                                                                Αθήνα, 05.10.2017

ΔΕΛΤΙΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ

Το Σάββατο 30/9 πραγματοποιήθηκε η τακτική Γενική Συνέλευση της Ομοσπονδίας και ακολούθησε  συνεδρίαση του Διοικητικού Συμβουλίου. Το θέμα συζήτησης της ΓΣ ήταν ο προϋπολογισμός του 2018, ο οποίος οριστικοποιήθηκε στις 500.000 €,  και εγκρίθηκε με 26 ψήφους υπέρ και 2 κατά.
Ακολούθησε συνεδρίαση του ΔΣ και οι κυριότερες αποφάσεις είναι οι εξής:

  1. Εγκρίθηκαν τα αιτήματα για ένταξη στη δύναμη της ΕΣΟ των σωματείων: α) Σκακιστικός Αθλητικός – Πολιτιστικός Σύλλογος «ΙΔΑΙΟΙ» και β) Σκακιστικός Όμιλος Πύρρος Ιωαννίνων
  1. Το Δ.Σ. συζήτησε το θέμα της κατηγοριοποίησης των αθλητικών εγκαταστάσεων με βάση των νομό 4479/2017 και αποφάσισε να εκδοθεί ανακοίνωση προς ενημέρωση των σωματείων, για τις ενέργειες της. (Έχει ήδη αναρτηθεί στη ιστοσελίδα της Ε.Σ.Ο.)
  1. Έπειτα από υπόδειξη της Γ.Γ.Α για διαγραφή των σωματείων εκείνων που δεν θα έχουν προχωρήσει σε ενέργειες για την απόκτηση της ειδικής αθλητικής αναγνώρισης, ενώ έχουν συμπληρώσει τρία (3) χρόνια από την ένταξή τους, στην δύναμη της Ε.Σ.Ο., το Δ.Σ. αποφάσισε ότι η εισήγηση για διαγραφή αυτών των σωματείων θα τεθεί στην Γενική Συνέλευση του Μαρτίου.          
  1. Επικυρώθηκαν τα αποτελεσμάτα του ομαδικού Α΄ εθνικής , της τελική φάσης (F8) ομαδικού κυπέλλου και τωνατομικών νεανικών 8-16 ετών. 
  1. Απονεμήθηκε ο τίτλος ΟΜ στον Μητραντζά Αθανάσιο (Α.Μ. 6108).
  1. Αποφασίσθηκε με βάση τις προτάσεις που υποβλήθηκαν:
  • Η διεξαγωγή της τελικής φάσης του 10ου Πανελλήνιου Ομαδικού Πρωταθλήματος Παίδων – Κορασίδων μέχρι 16 ετών  στη Θεσσαλονίκη στο ξενοδοχείο Φιλίππειο σύμφωνα με την πρόταση του ΜΑΠΟ Κεραυνός Ωραιοκάστρου, στο διάστημα 20-23/12/2017. Στον ίδιο χώρο θα διεξαχθεί το 67ο Πανελλήνιο Ατομικό Πρωτάθλημα (Ανδρών) στο διάστημα 15-23/12/2017.
  • Τα Ατομικά Πανελλήνια  Ανοιχτά Πρωταθλήματα Μπλίτζ και  Ράπιντ θα ενσωματωθούν  στο διεθνές φεστιβάλ μπλιτζ και ράπιντ που διοργανώνει ο Σ.Σ Πεύκων στο ξενοδοχείο Φιλίππειο 27-29/10/2017.
  • Τα πανελλήνια ατομικά πρωταθλήματα εφήβων – νεανίδων μέχρι 18 ετών θα διεξαχθούν στα Χανιά με συν-διοργανωτή τη ΣΑ Χανίων στο χρονικό διάστημα από 2 έως 8 Ιανουαρίου.
  • Στα Χανιά επίσης θα διεξαχθούν τα πανελλήνια ατομικά πρωταθλήματα νέων ανδρών – νέων γυναικών μέχρι 20 ετών τη 2η εβδομάδα του Πάσχα από 10 έως 16 Απριλίου 2018 με συν-διοργανωτή και πάλι τη ΣΑ Χανίων.
  • Τα πανελλήνια ατομικά πρωταθλήματα παίδων – κορασίδων 8-16 ετών, η τελική φάση του πανελλήνιου ομαδικού  κυπέλλου (final 8) και το πανελλήνιο ομαδικό πρωτάθλημα Α΄ εθνικής θα διεξαχθούν στο Ρίο Αχαΐας στο χρονικό διάστημα από 3 έως 15 Ιουλίου 2018.
  1. Προτείνεται στις ενώσεις / τοπ. επιτροπές η διοργάνωση ομαδικού πρωταθλήματος γυναικών τουλάχιστον σε δυο (2) σκακιέρες με στόχο από το 2019 να διεξάγεται τελική φάση σε πανελλήνιο επίπεδο (σε 2 σκακιέρες).
  1. Οι προτάσεις για τη διοργάνωση της τελικής φάσης των Πανελλήνιων Πρωταθλημάτων Μαθητών-Μαθητριών, ατομικό – ομαδικό (ημερομηνίες διεξαγωγής 31/3-2/4/2018), θα πρέπει να κατατεθούν στην ΕΣΟ το αργότερο μέχρι τη Δευτέρα 20 Νοεμβρίου 2017.
  1. Εγκρίθηκε το αγωνιστικό πρόγραμμα του 2018 ( Είναι ήδη δημοσιευμένο στην ιστοσελίδα της ομοσπονδίας.) 
  1. Έγινε ενημέρωση και εγκρίθηκαν οι παρακάτω συμμετοχές στα παρακάτω διεθνή τουρνουά χωρίς οικονομική επιβάρυνση για την Ε.Σ.Ο
Κουτσίδης Αχιλλέας International tournament Paracin open A Σερβία 7-14/07/2017
Καλοδούκας Οδυσσέας Czech Open 2017 Pardubice Τσεχία 21-30/7/2017
Πουλόπουλος Ιωάννης Czech Open 2017 Pardubice Τσεχία 21-30/7/2017
Ροϊνός Ηλίας Czech Open 2017 Pardubice Τσεχία 21-30/7/2017
Μάκκα Ιουλία Czech Open 2017 Pardubice Τσεχία 21-30/7/2017
Καρούσος Θεοδωράκης Νικόλαος Czech Open 2017 Pardubice Τσεχία 21-30/7/2017
Μητραντζάς Αθανάσιος Riga Technical University Open 2017 Λετονία 7-13/8/2017
Γράψα Γεωργία Riga Technical University Open 2017 Λετονία 7-13/8/2017
Μάκκα Ιουλία Riga Technical University Open 2017 Λετονία 7-13/8/2017
Καράλη Παναγιώτα Riga Technical University Open 2017 Λετονία 7-13/8/2017
Μαστροβασίλης Δημήτριος Irena Warakomska Memorial Οpen Πολωνία 11-18/8/2017
Παπαγιάννης Αστέριος Sumadija Open Kragujevac 2017 Σερβία 21-26/8/2017
Μπανίκας Χρίστος XV Festival Scacchistico Amantea Ιταλία 3-10/9/2017
Μάκκα Ιουλία XV Festival Scacchistico Amantea Ιταλία 3-10/9/2017
Γράψα Γεωργία XV Festival Scacchistico Amantea Ιταλία 3-10/9/2017
Παυλίδης Αντώνιος 2017 Fall Chess Classic Saint Louis Η.Π.Α 5-15/9/2017
Παπαγιάννης Αστέριος Primorsko Open 2017 Βουλγαρία 17-24/9/2017
Μάκκα Ιουλία Tournament “IIICeramicaCorund” Ρουμανία 26/9-1/10/2017
Νικολαΐδης Κωνσταντίνος World Senior Championship 2017 Ιταλία 6-19/11/2017
Μακροπούλου Μαρίνα World Senior Championship 2017 Ιταλία 6-19/11/2017
Παυλίδης Αντώνης European Rapid &Blitz Championship Πολωνία 14-19/12/2017

 

ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 2018 – ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ

Για να δείτε το αγωνιστικό πρόγραμμα της ΕΣΟ για το 2018, όπως εγκρίθηκε στη συνεδρίαση του ΔΣ στις 30.09.2017 πατήστε εδώ.

Τα πανελλήνια ατομικά πρωταθλήματα εφήβων – νεανίδων μέχρι 18 ετών θα διεξαχθούν στα Χανιά με συν-διοργανωτή τη ΣΑ Χανίων στο χρονικό διάστημα από 2 έως 8 Ιανουαρίου.

Στα Χανιά επίσης θα διεξαχθούν τα πανελλήνια ατομικά πρωταθλήματα νέων ανδρών – νέων γυναικών μέχρι 20 ετών τη 2η εβδομάδα του Πάσχα από 10 έως 16 Απριλίου 2018 με συν-διοργανωτή και πάλι τη ΣΑ Χανίων.

Τα πανελλήνια ατομικά πρωταθλήματα παίδων – κορασίδων 8-16 ετών, η τελική φάση του πανελλήνιου ομαδικού  κυπέλλου (final 8) και το πανελλήνιο ομαδικό πρωτάθλημα Α΄ εθνικής θα διεξαχθούν στο Ρίο Αχαΐας στο χρονικό διάστημα από 3 έως 15 Ιουλίου 2018.

Όσοι ενδιαφέρονται να συν-διοργανώσουν την τελική φάση κάποιας άλλης πανελλήνιας διοργάνωσης παρακαλούνται να στείλουν τις προτάσεις τους στην ΕΣΟ σε εύλογο χρονικό διάστημα.

Ειδικότερα προτάσεις για τη διοργάνωση της τελικής φάσης των Πανελλήνιων Πρωταθλημάτων Μαθητών-Μαθητριών, ατομικό – ομαδικό (ημερομηνίες διεξαγωγής 31/3-2/4/2018), θα πρέπει να κατατεθούν στην ΕΣΟ το αργότερο μέχρι τη Δευτέρα 20 Νοεμβρίου 2017.

ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 2018 ΧΡΟΝΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ

ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 2018
ΧΡΟΝΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ
 Α/Α ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΙΑΝ ΦΕΒ ΜΑΡ ΑΠΡ ΜΑΙ ΙΟΥΝ ΙΟΥΛ ΑΥΓ ΣΕΠ ΟΚΤ ΝΟΕ ΔΕΚ ΕΚΤ
1 46ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α’ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ (ΡΙΟ ΑΧΑΪΑΣ) 10-15
2 ΟΜΑΔΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ A’ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΩΣ 20 (*)
3 ΟΜΑΔΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ Β’,Γ’ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΟΠΙΚΑ ΕΩΣ 30 (**)
4 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ (ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ – FINAL 8 – ΡΙΟ ΑΧΑΪΑΣ) 8-9 (***)
5 11ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ-ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ) 13-16
6 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΟΜΑΔΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ BLITZ – RAPID
1 68ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ 24- -2
2 41ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 24- -2
3 28ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΝΟΙΚΤΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ
4 21o ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΝΟΙΚΤΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
5 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΑΝΟΙΚΤΑ ΑΤΟΜΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ BLITZ – RAPID
6 50ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ Κ.20 (ΧΑΝΙΑ)  10-16
7 41ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ Κ. 20 (ΧΑΝΙΑ) 10-16
8 21ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ Κ.18 (ΧΑΝΙΑ)  2-8
9 20ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ Κ.18 (ΧΑΝΙΑ) 2-8
10 36ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ Κ.16 (ΡΙΟ ΑΧΑΪΑΣ) 3-9
11 30ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Κ.16 (ΡΙΟ ΑΧΑΪΑΣ) 3-9
12 21ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ Κ.14 (ΡΙΟ ΑΧΑΪΑΣ) 3-9
13 21ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Κ.14 (ΡΙΟ ΑΧΑΪΑΣ) 3-9
14 27ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Κ.12 (ΡΙΟ ΑΧΑΪΑΣ) 3-9
15 27ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Κ.12 (ΡΙΟ ΑΧΑΪΑΣ) 3-9
16 21ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Κ.10 (ΡΙΟ ΑΧΑΪΑΣ) 3-9
17 21ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Κ.10 (ΡΙΟ ΑΧΑΪΑΣ) 3-9
18 15ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Κ.8 (ΡΙΟ ΑΧΑΪΑΣ) 3-9
19 15ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Κ.8 (ΡΙΟ ΑΧΑΪΑΣ) 3-9
20 30ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤ. ΜΑΘΗΤΩΝ -ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ (ΑΤΟΜΙΚΟ) – 16ο ΟΜΑΔΙΚΟ 31- -2
(*) Ολοκλήρωση των ομαδικών πρωταθλημάτων για τα προκριματικά της Α’ εθνικής μέχρι 20/5/2018
(**) Ολοκλήρωση των ομαδικών πρωταθλημάτων Β’, Γ’ εθνικής και τοπικών των Ενώσεων και Τοπικών Επιτροπών μέχρι 30/09/2018
(***)  Ολοκλήρωση των ομαδικών κυπέλλων των Ενώσεων και Τοπικών Επιτροπών μέχρι 27/05/2018. Μπαράζ 03/6/2018 – Τελική Φάση 4 και 5/7/2018.
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΕΘΝΩΝ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΩΝ  2018
ΧΡΟΝΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ
Α/Α ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΙΑΝ ΦΕΒ ΜΑΡ ΑΠΡ ΜΑΙ ΙΟΥΝ ΙΟΥΛ ΑΥΓ ΣΕΠ ΟΚΤ ΝΟΕ ΔΕΚ ΕΚΤ
1 ΕΥΡΩΠΑΪΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ 8-18 ΕΤΩΝ (ΡΙΓΑ – ΛΕΤΟΝΙΑ) 13-30
2 ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ 8-12 ΕΤΩΝ (ΙΣΠΑΝΙΑ ) 3-16
3 ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ 14-18 ΕΤΩΝ (ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ) 24- -5
4 ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΜΕΧΡΙ 20 ΕΤΩΝ (ΤΟΥΡΚΙΑ) 15-29
5 43η ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (ΜΠΑΤΟΥΜΙ  – ΓΕΩΡΓΙΑ) 23- -7
6 ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ (ΜΠΑΤΟΥΜΙ  – ΓΕΩΡΓΙΑ) 16-29
7 ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (ΣΛΟΒΑΚΙΑ) 4-17
8 ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΣΥΛΛΟΓΩΝ ΑΝΔΡΕΣ-ΓΥΝΑΙΚΕΣ (ΡΟΔΟΣ) 13-21
9 ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΜΕΧΡΙ 16 (ΤΟΥΡΚΙΑ) 24- -3
10 ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ RAPID – BLITZ (ΣΚΟΠΙΑ) 5-9
11 ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΣΧΟΛΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ (ΑΛΒΑΝΙΑ) 20-30
12 ΒΑΛΚΑΝΙΚΑ ΑΤΟΜΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΑΝΔΡΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ
13 ΒΑΛΚΑΝΙΚΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΕΧΡΙ 16 ΕΤΩΝ
14 ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ
15 ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 8-18 ΕΤΩΝ
ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΟ ΣΚΑΚΙ
Α/Α ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΙΑΝ ΦΕΒ ΜΑΡ ΑΠΡ ΜΑΙ ΙΟΥΝ ΙΟΥΛ ΑΥΓ ΣΕΠ ΟΚΤ ΝΟΕ ΔΕΚ ΕΚΤ
1 4ο ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ ΛΥΣΗΣ ΣΚΑΚ. ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ 7
2 13ος ΠΑΡΑΛΛΗΛΟΣ ΔΙΕΘΝΗΣ ΔΙΑΓΩΝ. ΛΥΣΗΣ ISC 28
3 16ος ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΛΥΣΗΣ 14
4 13ο ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΛΥΣΗΣ 5-7
5 41ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΛΥΣΗΣ WCSC 1-8

ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 2018

 ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ  –
ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΤΟΣ 2018
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΟΜΑΔΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ 2018
Α/Α ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ
1 46ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α’ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ (ΡΙΟ ΑΧΑΪΑΣ) 10-15/7/2018
2 ΟΜΑΔΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ A’ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΩΣ 20/5/2018
3 ΟΜΑΔΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ Β’,Γ’ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΟΠΙΚΑ ΕΩΣ 30/9/2018
4 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ (ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ – FINAL 8 – ΡΙΟ ΑΧΑΪΑΣ) 8 – 9/7/2018
5 11ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ-ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ) 13-16/12/2018
6 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΟΜΑΔΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ BLITZ – RAPID ΣΕΠΤ-ΟΚΤ
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΑΤΟΜΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ 2018
Α/Α ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ
1 68ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ 24/11-2/12/2018
2 41ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 24/11-2/12/2018
3 28ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΝΟΙΚΤΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΙΟΥΛ-ΑΥΓ-ΣΕΠ
4 21o ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΝΟΙΚΤΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΙΟΥΛ-ΑΥΓ-ΣΕΠ
5 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΑΝΟΙΚΤΑ ΑΤΟΜΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ BLITZ – RAPID ΑΥΓ-ΣΕΠ-OKT
6 50ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ Κ.20 (ΧΑΝΙΑ) 10-16/4/2018
7 41ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ Κ. 20 (ΧΑΝΙΑ) 10-16/4/2018
8 21ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ Κ.18 (ΧΑΝΙΑ) 2-8/1/2018
9 20ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ Κ.18 (ΧΑΝΙΑ) 2-8/1/2018
10 36ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ Κ.16 (ΡΙΟ ΑΧΑΪΑΣ) 3-9/7/2018
11 30ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Κ.16 (ΡΙΟ ΑΧΑΪΑΣ) 3-9/7/2018
12 21ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ Κ.14 (ΡΙΟ ΑΧΑΪΑΣ) 3-9/7/2018
13 21ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Κ.14 (ΡΙΟ ΑΧΑΪΑΣ) 3-9/7/2018
14 27ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Κ.12 (ΡΙΟ ΑΧΑΪΑΣ) 3-9/7/2018
15 27ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Κ.12 (ΡΙΟ ΑΧΑΪΑΣ) 3-9/7/2018
16 21ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Κ.10 (ΡΙΟ ΑΧΑΪΑΣ) 3-9/7/2018
17 21ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Κ.10 (ΡΙΟ ΑΧΑΪΑΣ) 3-9/7/2018
18 15ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Κ.8 (ΡΙΟ ΑΧΑΪΑΣ) 3-9/7/2018
19 15ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Κ.8 (ΡΙΟ ΑΧΑΪΑΣ) 3-9/7/2018
20 30ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤ. ΜΑΘΗΤΩΝ -ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ (ΑΤΟΜΙΚΟ) – 16ο ΟΜΑΔΙΚΟ 31/3-02/4/2018
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΕΘΝΩΝ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΩΝ  2018
Α/Α ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ
1 ΕΥΡΩΠΑΪΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ 8-18 ΕΤΩΝ (ΡΙΓΑ – ΛΕΤΟΝΙΑ) 19-30/8/2018
2 ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ 8-12 ΕΤΩΝ (ΙΣΠΑΝΙΑ ) 3-16/11/2018
3 ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ 14-18 ΕΤΩΝ (ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ) 24/10-5/11/2018
4 ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΜΕΧΡΙ 20 ΕΤΩΝ (ΤΟΥΡΚΙΑ) 15-29/09/2018
5 43η ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (ΜΠΑΤΟΥΜΙ  – ΓΕΩΡΓΙΑ) 23/9-7/10/2018
6 ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ (ΜΠΑΤΟΥΜΙ  – ΓΕΩΡΓΙΑ) 16-29/3/2018
7 ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (ΣΛΟΒΑΚΙΑ) 4-17/4/2018
8 ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΣΥΛΛΟΓΩΝ ΑΝΔΡΕΣ-ΓΥΝΑΙΚΕΣ (ΡΟΔΟΣ) 13-21/10/2018
9 ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΜΕΧΡΙ 16 (ΤΟΥΡΚΙΑ) 24/11-3/12/2018
10 ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ RAPID – BLITZ (ΣΚΟΠΙΑ) 5-9/12/2018
11 ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΣΧΟΛΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ (ΑΛΒΑΝΙΑ) 20-30/4/2018
12 ΒΑΛΚΑΝΙΚΑ ΑΤΟΜΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΑΝΔΡΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ *
13 ΒΑΛΚΑΝΙΚΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΕΧΡΙ 16 ΕΤΩΝ *
14 ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ *
15 ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 8-18 ΕΤΩΝ *
ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΟ ΣΚΑΚΙ
Α/Α ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ
1 5ο ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ ΛΥΣΗΣ ΣΚΑΚ. ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ 7/1/2018
2 14ος ΠΑΡΑΛΛΗΛΟΣ ΔΙΕΘΝΗΣ ΔΙΑΓΩΝ. ΛΥΣΗΣ ISC 28/1/2018
3 17ος ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΛΥΣΗΣ 14/4/2018
4 14ο ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΛΥΣΗΣ 5-7/5/2018
5 42ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΛΥΣΗΣ WCSC 1-8/9/2018
* ΟΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΕΙ