Αρχείο Δημοσιεύσεων

Αιτήματα Αθλητών

ΑΘΗΝΑ 6.12.2016 ΔΕΛΤΙΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ

Αθήνα, 06.12.2016

ΔΕΛΤΙΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ

  1. Διαβάστηκαν και επικυρώθηκαν τα πρακτικά συνεδρίασης ΔΣ στις 24.09.2016
  1. Επικυρώθηκε ο κατάλογος των σωματείων με τους αντιπροσώπους τους με δικαίωμα συμμετοχής στη ΓΣ στις 15/12 ή 18/12/2016, όπως έχει αναρτηθεί στην ιστοσελίδα της Ομοσπονδίας.
  1. Εγκρίθηκαν τα αιτήματα των παρακάτω σωματείων για εγγραφή στην ΕΣΟ:
α. Σκακιστική Κίνηση Αλεξανδρούπολης
β. Παναθλητικός ΄Ομιλος Ατσαλένιου Ηρακλείου Κρήτης
  1. Επικυρώθηκε το από 29.11.2017 πρακτικό συνεδρίασης της Επιτροπής Μεταγραφών. Οι σκακιστές που μεταγράφονται αγωνίζονται με το νέο τους σωματείο από την 01.01.2017 με την έναρξη της νέας αγωνιστικής περιόδου.  Το πρακτικό βρίσκεται ήδη δημοσιευμένο στην ιστοσελίδα της ΕΣΟ.
  1. Ορίσθηκαν οι Διευθυντές Αγώνων και οι Διαιτητές για τα παρακάτω πανελλήνια πρωταθλήματα σύμφωνα με τις προτάσεις των συν-διοργανωτών ως εξής:

        9ο Πανελλήνιο Ομαδικό Πρωτάθλημα Παίδων – Κορασίδων (Θεσσαλονίκη 15-18/12/2016)

Διευθυντής   Αγώνων: Tσαρουχάς   Βασίλης
Επικεφαλής Διαιτητής: Κυθαρίδης   Αργύρης IA
Βοηθός Επικεφαλής:  Ίσκος Αλέξανδρος  FA
Επικεφαλής κληρώσεων: Mπούσιος    Χρήστος  AK

 

Διαιτητές: Γράψα   Ζέττα         (FA), Ουσταμπασίδου  Ελένη (FA), Φρεγγίδης   Νίκος (ΑΚ), Γαλάνης Γιώργος (ΒΚ), Δρακάκη Άννα-Μαρία (ΒΚ), Μήτρου Ανδρέας (ΓΚ).

       Πανελλήνια Ατομικά Πρωταθλήματα Νέων Ανδρών – Νέων Γυναικών μέχρι 20 ετών (Χανιά 2-8/1/2017)

Διευθυντής Αγώνων: Τσαρουχάς Κώστας
Επικεφαλής Διαιτητής:  Λογοθέτης Σωτήρης IA

Διαιτητές: Ναούμ Γιώργος (ΒΚ), Πετράκης Σήφης (ΓΚ), Αγναντής Δημήτρης (ΓΚ), Βερυκάκης        Μανόλης (ΓΚ) και Παντζελιουδάκη Ευαγγελία (ΓΚ).

  1. Παρατάθηκε η προθεσμία για υποβολή προτάσεων συν-διοργάνωσης της τελικής φάσης των Πανελλήνιων Πρωταθλημάτων Μαθητών Μαθητριών 2017 (ημερομηνίες διεξαγωγής 8-10/4/2017) μέχρι και τις 15/1/2017. Μέχρι την ίδια ημερομηνία οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να καταθέσουν προτάσεις για συν-διοργάνωση των Πανελλήνιων Ατομικών πρωταθλημάτων 8-18 ετών του 2017 (ημερομηνίες διεξαγωγής 26/6-2/7/2017), του 45ου Πανελλήνιου Ομαδικού Πρωταθλήματος Α΄ Εθνικής (3-8/7/2016) και της τελικής φάσης (final 8) του 35ου Πανελλήνιου Ομαδικού Κυπέλλου (1-2/7/2017).
  1. Εξετάσθηκε και εγκρίθηκε το αίτημα της IA Κλεοπάτρας Χαλβατζόγλου για ανάδειξή της σε Καθηγήτρια Διαιτησίας.
  1. Εγκρίθηκαν τα αιτήματα αθλητών για συμμετοχή  σε δ.τ. στο εξωτερικό:

          α.   Κυριακάκης Βασίλειος, Κυριακάκης Κωνσταντίνος – 2ο Torneo Internazionale «Isola di Capri – Vladimir Lenin» 27-30/10/2016 Κάπρι-Ιταλία

          β.   Μακροπούλου Μαρίνα – δτ Memorial Maria Albulet 4-13/11/2016 Braila – Ρουμανία

          γ.   Παυλίδου Αικατερίνη – Malta Chess Open 2016 12-19/11/2016 Σλιέμα – Μάλτα

          δ.   Μεγαλιός Κωνσταντίνος, Στάμος Φίλιππος – Serbian Open Chess Championship 2016 6-16/11/2016 Σερβία

          ε.   Ιωαννίδης Ευγένιος – 1st International Open Chess Tournament «Memorial of Dr Borisa Karadzic» 29/10-4/11/2016 Σερβία, Serbian Open Chess Tournament Championship 6-13/11/2016, Novi SadXXX Belgrade Trophy 2016, 24/11-2/12/2016 Βελιγράδι

       στ. Μπανίκας Χριστόδουλος – World Rapid and Blitz Championship 2016  25-30/12/2016 Ντόχα Κατάρ, Cap d΄  Adge, 21-28/10/2016 Γαλλία, 1st International Chess Festival Roma Citta Apperta, 4-10/12/2016 Ρώμη

         ζ.   Αντώνης Παυλίδης – Πανευρωπαϊκό Ατομικό Πρωτάθλημα Rapid-Blitz 14-18/12/2016Ταλλίν – Εσθονία

         η.   Τσακίρης Χαράλαμπος, Μιχελάκος Παναγιώτης – III Sunway Sitges International Chess Festival – Group A, 16-23/12/2016 Βαρκελώνη

         θ.   Τσολακίδου Σταυρούλα, Μαστροβασίλης Θάνος – Tradewise 2017 Gibraltar Chess Festival – 24/1-1/2/2017 Γιβραλτάρ.